Central Otago A & P Show

Central Otago A&P Association, 15 Feb 2020


Back to Show details

Results

EQUESTRIAN SECTION


LED SPORT HORSE (Hack/Hunter or Thoroughbred)

Class 1: Best Presented Sport Horse and Handler
  1. 1st: N Barton(Handler A Hoogenboom), Molinnis Mountain Image
  2. 2nd: Nikki Latham, Winn Dixie
  3. 3rd: Sofia Hviid/Chatto Creek Gypsy, Chatto Creek Calypso
Class 2: Yearling Filly/Gelding or Colt
  1. 1st: Sofia Hviid/Chatto Creek Gypsy, Chatto Creek Calypso
Class 3: Sport Horse 2 or 3 years old, Filly or Gelding
  1. 1st: N Barton(Handler A Hoogenboom), Molinnis Mountain Image
Class 4: Mare most suitable for breeding
  1. 1st: N Barton(Handler A Hoogenboom), Molinnis Mountain Image
  2. 2nd: Nikki Latham, Winn Dixie

LED PONY

Class 5: Best Presented Pony and Handler
  1. 1st: R Bartlett & Lee Family, Hollybank Sugar Plum
Class 8: Pony most suitable for breeding
  1. 1st: R Bartlett & Lee Family, Hollybank Sugar Plum

HACKS - Over 158cm

Class 9: Best Turned Out Horse/Rider/Gear
  1. 1st: Mallory Gerken, Ted Astaire
  2. 2nd: Vicky Roberts, My Fella Fredie
  3. 3rd: Kyla Garmonsway, DSE Louder
Class 10: Novice hack 0-2 wins
  1. 1st: Ava Plimmer, RV first class
  2. 2nd: Clare Fleming, Rene
  3. 3rd: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  4. 4th: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 11: Novice Hack 0-5 wins
  1. 1st: Ava Plimmer, RV first class
  2. 2nd: Clare Fleming, Rene
  3. 3rd: Samara Buchanan, Pedro
  4. 4th: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  5. 5th: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 12: Open Hack over 158 and not exceeding 163cm
  1. 1st: Samara Buchanan, Pedro
Class 13: Open Hack over 163cm
  1. 1st: Mallory Gerken, Ted Astaire
  2. 2nd: Ava Plimmer, RV first class
  3. 3rd: Clare Fleming, Rene
  4. 4th: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 15: Open Gentlemans Hack on Type
  1. 1st: Samara Buchanan, Pedro
  2. 2nd: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 16: Novice Paced & Mannered Hack 0-5 wins
  1. 1st: Ava Plimmer, RV first class
  2. 2nd: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  3. 3rd: Samara Buchanan, Pedro
  4. 4th: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 17: Open Paced and Mannered Hack
  1. 1st: Mallory Gerken, Ted Astaire
  2. 2nd: Vicky Roberts, My Fella Fredie
Class 18: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Mallory Gerken, Ted Astaire
  2. 2nd: Ava Plimmer, RV first class
  3. 3rd: Vicky Roberts, My Fella Fredie
  4. 4th: Samara Buchanan, Pedro
  5. 5th: Kyla Garmonsway, DSE Louder
Class 19: Best Local Rider
  1. 1st: Vicky Roberts, My Fella Fredie
  2. 2nd: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  3. 3rd: Clare Fleming, Rene
Class 20: Best Local Hack
  1. 1st: Clare Fleming, Rene
  2. 2nd: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  3. 3rd: Vicky Roberts, My Fella Fredie

PARK HACKS - Over 148cm, not exceeding 158cm

Class 21: Best Turned Out Horse/Rider/Gear
  1. 1st: Tui Willson, Sandal-Wood Rustique
  2. 2nd: Hannah Armstrong, Blixt Playtime
  3. 3rd: Rikki-lee Miller, Donato
  4. 4th: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
Class 22: Novice Park Hack-0-2 wins
  1. 1st: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
  2. 2nd: Abbey Ragg, Vera's Stardust
  3. 3rd: Amy Hoogenboom, Son of Surf
Class 23: Novice Park Hack 0-5wins
  1. 1st: Tui Willson, Sandal-Wood Rustique
  2. 2nd: Rikki-lee Miller, Donato
  3. 3rd: Abbey Ragg, Vera's Stardust
  4. 4th: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
Class 24: Open Park Hack over 148 not exceeding 153cm
  1. 1st: Hannah Armstrong, Blixt Playtime
  2. 2nd: Jasmine McLeod, Kahuna Crown
  3. 3rd: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
  4. 4th: Amy Hoogenboom, Son of Surf
Class 25: Open Park Hack over 153 not exceeding 158cm
  1. 1st: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
Class 26: Open Lady's Park Hack on Type
  1. 1st: Hannah Armstrong, Blixt Playtime
  2. 2nd: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
Class 27: Open Gentleman's Park Hack on Type
  1. 1st: Tui Willson, Sandal-Wood Rustique
  2. 2nd: Kellie Webster, Pine Hollow Grey Girl
Class 28: Novice Paced & Mannered Park Hack 0-5wins
  1. 1st: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
  2. 2nd: Tui Willson, Sandal-Wood Rustique
  3. 3rd: Kellie Webster, Pine Hollow Grey Girl
  4. 4th: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
Class 29: Open Paced & Mannered Park Hack
  1. 1st: Hannah Armstrong, Blixt Playtime
  2. 2nd: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
  3. 3rd: Tui Willson, Sandal-Wood Rustique
  4. 4th: Kellie Webster, Pine Hollow Grey Girl
Class 30: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Hannah Armstrong, Blixt Playtime
  2. 2nd: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
  3. 3rd: Abbey Ragg, Vera's Stardust
  4. 4th: Kellie Webster, Pine Hollow Grey Girl
Class 31: Best Local Rider
  1. 1st: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
  2. 2nd: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
  3. 3rd: Jasmine McLeod, Kahuna Crown
Class 32: Best Local Park Hack
  1. 1st: Amanda Campbell, Enzo Ferrari
  2. 2nd: Aimee Dyke, Royal Touch of Lace
  3. 3rd: Jasmine McLeod, Kahuna Crown

RIDING HORSE -Over 148cm

Class 33: Best Turned Out Horse/Rider/Gear
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
  2. 2nd: Fiona MacLean, Shimmering Rain
Class 34: Novice Riding Horse 0-2 Wins
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
  2. 2nd: Fiona MacLean, Shimmering Rain
Class 35: Novice Riding Horse 0-5 Wins
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
  2. 2nd: Fiona MacLean, Shimmering Rain
Class 36: Open Riding Horse over 148cm not exceeding 163cm
  1. 1st: Fiona MacLean, Shimmering Rain
Class 37: Open Riding Horse over 163cm
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
Class 38: Open Lady's Riding Horse on Type
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
Class 39: Open Gentlemans Riding Horse on Type
  1. 1st: Fiona McLean, Shimmering Rain
Class 40: Novice Paced and Mannered Riding Horse 0-5wins
  1. 1st: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix
  2. 2nd: Fiona MacLean, Shimmering Rain
Class 42: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Fiona MacLean, Shimmering Rain
  2. 2nd: Briar Mckendrick, Sirocco Phoenix

SADDLE FLAT HUNTERS (over 148cm)

Class 45: Best Turned Out Hunter, Rider & Gear
  1. 1st: Courtney Lake, Hayboi
  2. 2nd: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  3. 3rd: Malisa Landreth, Southwood Reckless
  4. 4th: Nikki Latham, Winn Dixie
Class 46: Novice Saddle Hunter 0-2 wins
  1. 1st: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  2. 2nd: Courtney Lake, Hayboi
  3. 3rd: Mandy Cooper, Mr Moose
  4. 4th: Romy Wales, Woodhaven Spider
Class 47: Novice Saddle Hunter 0-5 wins
  1. 1st: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  2. 2nd: Courtney Lake, Hayboi
  3. 3rd: Nikki Latham, Winn Dixie
  4. 4th: Josephine Watters, Deveron Magnetic
Class 49: Open Saddle Hunter over 163cm
  1. 1st: Malisa Landreth, Southwood Reckless
  2. 2nd: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  3. 3rd: Courtney Lake, Hayboi
  4. 4th: Nikki Latham, Winn Dixie
Class 50: Open Lady's Saddle Hunter on Type
  1. 1st: Malisa Landreth, Southwood Reckless
  2. 2nd: Nikki Latham, Winn Dixie
Class 51: Open Gentlemans Saddle Hunter on Type
  1. 1st: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  2. 2nd: Courtney Lake, Hayboi
  3. 3rd: Josephine Watters, Deveron Magnetic
  4. 4th: Romy Wales, Woodhaven Spider
  5. 4th: Mandy Cooper, Mr Moose
Class 52: Novice Paced & Mannered Saddle Hunter 0-5 wins
  1. 1st: Kimberley McNaughton, Rushmoor Gee Whizz
  2. 2nd: Mandy Cooper, Mr Moose
  3. 3rd: Josephine Watters, Deveron Magnetic
  4. 4th: Romy Wales, Woodhaven Spider
Class 54: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Nikki Latham, Winn Dixie
  2. 2nd: Romy Wales, Woodhaven Spider
  3. 3rd: Mandy Cooper, Mr Moose
  4. 4th: Josephine Watters, Deveron Magnetic
Class 57: Best Type of Saddle Hunter (over fences)
  1. 1st: Malisa Landreth, Southwood Reckless
  2. 2nd: Courtney Lake, Hayboi
  3. 3rd: Romy Wales, Woodhaven Spider

SECTION A Show Ponies over 138cm not exceeding 148cm

Class 58: Best Turned Out Pony Rider and Gear
  1. 1st: Heidi Kendrick, Flying With Style
  2. 2nd: Billie Willson, Wembleybrook Enchanting
  3. 3rd: Hannah O'Neil, Riverside Deception
  4. 4th: Jessica Hore, Galaxy In Disguise
Class 59: Novice Show Pony (0-2 wins)
  1. 1st: Jessica Hore, Galaxy in Disguise
Class 60: Novice Show Pony (0-5 wins)
  1. 1st: Jessica Hore, Galaxy in Disguise
  2. 1st: Heidi Kendrick, Flying With Style
Class 61: Open Show Pony over 138cm and not exceeding 143cm
  1. 1st: Sarah Gunn, Sunny Brae Alcazar
  2. 2nd: Heidi Kendrick, Flying with Style
Class 62: Open Show Pony over 143cm and not exceeding 148cm
  1. 1st: Jessica Hore, Galaxy In Disguise
  2. 2nd: Billie Willson, Wembleybrook Enchanting
  3. 3rd: Hannah O'Neil, Riverside Deception
Class 63: Novice Paced & Mannered Pony- 0-5 wins
  1. 1st: Jessica Hore, Galaxy in Disguise
  2. 2nd: Hannah O'Neil, Riverside Deception
  3. 3rd: Heidi Kendrick, Flying with Style
  4. 4th: Sarah Gunn, Sunny Brae Alcazar
Class 64: Open Paced & Mannered Show Pony
  1. 1st: Heidi Kendrick, Flying with Style
  2. 2nd: Hannah O'Neil, Riverside Deception
  3. 3rd: Sarah Gunn, Sunny Brae Alcazar
  4. 4th: Jessica Hore, Galaxy In Disguise
  5. 4th: Billie Willson, Wembleybrook Enchanting
Class 65: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Heidi Kendrick, Flying with Style
  2. 2nd: Billie Willson, Wembleybrook Enchanting
  3. 3rd: Sarah Gunn, Sunny Brae Alcazar
  4. 4th: Jessica Hore, Galaxy in Disguise

SECTION B Show Ponies over 128cm, not exceeding 138cm

Class 68: Best Turned Out Show Pony Rider and Gear
  1. 1st: Lucy Liddell, Mr Max
  2. 2nd: Bella Edwards, Benmore Alpha
  3. 3rd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  4. 3rd: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
Class 69: Novice Show Pony (0-2wins)
  1. 1st: Chloe Jacques, C'est La Vie
  2. 2nd: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
  3. 3rd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  4. 4th: Lucy Liddell, Mr Max
Class 70: Novice Show Pony (0-5 wins)
  1. 1st: Chloe Jacques, C'est La Vie
  2. 2nd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  3. 3rd: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
  4. 4th: Lucy Liddell, Mr Max
Class 71: Open Show Pony over 128cm and not exceeding 133cm
  1. 1st: Bella Edwards, Benmore Alpha
  2. 2nd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  3. 3rd: Lucy Liddell, Mr Max
Class 72: Open Show Pony over 133cm and not exceeding 138cm
  1. 1st: Chloe Jacques, C'est La Vie
  2. 2nd: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
Class 73: Novice Paced & Mannered Show Pony 0-5 wins
  1. 1st: Chloe Jacques, C'est La Vie
  2. 2nd: Lucy Liddell, Mr Max
  3. 3rd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  4. 4th: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
Class 74: Open Paced & Mannered Show Pony
  1. 1st: Bella Edwards, Benmore Alpha
  2. 2nd: Chloe Jacques, C'est La Vie
  3. 3rd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  4. 4th: Lucy Liddell, Mr Max
Class 75: Best Rider (not a HOY Qualifiying Class)
  1. 1st: Bella Edwards, Benmore Alpha
  2. 2nd: Chloe Jacques, C'est La Vie
  3. 3rd: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
  4. 4th: Lucy Liddell, Mr Max
  5. 4th: Jenna Shefford, Brechinridge Rumour Hasit
Class 76: Best Local Rider
  1. 1st: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker
Class 77: Best Local Show Pony
  1. 1st: Ruby Cameron, Jubilee Glendhe Flicker

SECTION C Show Ponies not over 128cm

Class 78: Best Turned Out Show Pony Rider and Gear
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Hayley Hamilton, Skibbereen Secrets
Class 82: Open Show Pony over 123cm and not exceeding 128cm
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Hayley Hamilton, Skibbereen Secrets
Class 83: Novice Paced & Mannered Show Pony 0-5 wins
  1. 1st: Hayley Hamilton, Skibbereen Secrets
Class 84: Open Paced & Mannered Show Pony
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Hayley Hamilton, Skibbereen Secrets
Class 85: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Hayley Hamilton, Skibbereen Secrets
  2. 2nd: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting

SECTION D Saddle Hunter Ponies

Class 88: Best Turned Out Saddle Hunter Pony Rider and Gear
  1. 1st: Annabel Innes, Kyleston Red Alert
  2. 2nd: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  3. 3rd: Josie O'Neil, Brockenleigh Requim
  4. 4th: Jazmine Baker, Tilly's Magic
  5. 4th: Aryn Henderson, Arwen of Windward
Class 89: Best Novice Saddle Hunter Pony 0-2 wins
  1. 1st: Sophie Plimmer, Regent Park Gossip Girl
  2. 2nd: Annabel Innes, Kyleston Red Alert
  3. 3rd: Kate Woods, Tucker Tuxedo
  4. 4th: Jazmine Baker, Tilly's Magic
Class 90: Novice Saddle Hunter Pony 0-5 wins
  1. 1st: Ruby Davies, Hunterhills Bounty
  2. 2nd: Lucy Eason, Mahoe Cracklin Moon
  3. 3rd: Sophie Plimmer, Regent Park Gossip Girl
  4. 4th: Annabel Innes, Kyleston Red Alert
Class 92: Open Saddle Hunter Pony over 128cm and not exceeding 138cm
  1. 1st: Sophie Plimmer, Regent Park Gossip Girl
  2. 2nd: Kate Woods, Tucker Tuxedo
  3. 3rd: Jessica Buchanan, The Jazzman
  4. 4th: Jazmine Baker, Tilly's Magic
Class 93: Open Saddle Hunter Pony over 138cm and not exceeding 148cm
  1. 1st: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  2. 2nd: Josie O'Neil, Brockenleigh Requins
  3. 3rd: Ruby Davies, Hunterhills Bounty
  4. 4th: Aryn Henderson, Arwen of Windward
Class 94: Novice Paced & Mannered Saddle Hunter Pony 0-5 wins
  1. 1st: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  2. 2nd: Ruby Davies, Hunterhills Bounty
  3. 3rd: Aryn Henderson, Arwen of Windward
  4. 4th: Josie O'Neil, Brockenleigh Requim
Class 95: Open Paced & Mannered Saddle Hunter Pony
  1. 1st: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  2. 2nd: Lucy Eason, Mahoe Cracklin Moon
  3. 3rd: Josie O'Neil, Brockenleigh Requim
  4. 4th: Ruby Davies, Hunterhills Bounty
Class 96: Best Rider (not a HOY Qualifying Class)
  1. 1st: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  2. 2nd: Aryn Henderson, Arwen of Windward
  3. 3rd: Sophie Plimmer, Regent Park Gossip Girl
  4. 4th: Josie O'neil, Brockenleigh Requim

LEAD REIN PONY & FIRST RIDDEN PONY

LEAD REIN PONY & FIRST RIDDEN PONY

Class 99: Best Turned Out Pony Rider and Gear
  1. 1st: Pip Tucker, Holly
  2. 2nd: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  3. 3rd: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  4. 4th: Bailey Blackmore, Abergavenny
  5. 5th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 100: Novice First Ridden Pony not exceeding 138cm -0-5 wins
  1. 1st: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  2. 2nd: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  3. 3rd: Bailey Blackmore, Abergavenny
  4. 4th: Pip Tucker, Holly
  5. 5th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 101: Open First Ridden Pony not exceeding 128cm
  1. 1st: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  2. 2nd: Bailey Blackmore, Abergavenny
  3. 3rd: Pip Tucker, Holly
Class 103: Novice Paced & Mannered First Ridden Pony 0-5 wins
  1. 1st: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  2. 2nd: Bailey Blackmore, Abergavenny
  3. 3rd: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  4. 4th: Pip Tucker, Holly
Class 104: Open Paced & Mannered First Ridden Pony
  1. 1st: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  2. 2nd: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  3. 3rd: Bailey Blackmore, Abergavenny
  4. 4th: Pip Tucker, Holly
  5. 5th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 105: Special Class Paced & Mannered (NOT a HOY Qualifier)
  1. 1st: Bailey Blackmore, Abergavenny
  2. 2nd: Pip Tucker, Holly
  3. 3rd: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  4. 4th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 106: Novice Rider (First Ridden Section) 0-5 wins
  1. 1st: Pip Tucker, Holly
  2. 3rd: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  3. 4th: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  4. 5th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 107: Open Rider (First Ridden Section)
  1. 1st: Pip Tucker, Holly
  2. 2nd: Ilana Baker, Willow's Wonderful Wish
  3. 3rd: Olivia McDonald, Deep South Cuddie
  4. 4th: Bailey Blackmore, Abergavenny
  5. 5th: Bella Fountain, Mary Poppins
Class 108: Best Local Rider (First Ridden Section)
  1. 1st: Pip Tucker, Holly

LEAD REIN PONY & FIRST RIDDEN PONY

Class 109: Best Turned Out Pony Rider and Gear
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  3. 3rd: Meelia Brun, Tamara
  4. 4th: Molly Heckler, Smokey
Class 110: Novice Lead Rein Pony not exceeding 128 cm 0-5 wins
  1. 1st: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  2. 2nd: Molly Heckler, Smokey
  3. 2nd: Meelia Brun, Tamara
Class 111: Open Lead Rein Pony not exceeding 123cm
  1. 1st: Meelia Brun, Tamara
  2. 2nd: Molly Heckler, Smokey
Class 112: Open Lead Rein Pony over 123 not exceeding 128cm
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
Class 113: Open Paced & Mannered Lead Rein Pony
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  3. 3rd: Meelia Brun, Tamara
  4. 4th: Molly Heckler, Smokey
Class 114: Best Rider (Lead Rein Pony)
  1. 1st: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
  2. 2nd: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  3. 3rd: Meelia Brun, Tamara
  4. 4th: Molly Heckler, Smokey
Class 115: Best Combination (Lead Rein Pony)
  1. 1st: Molly Heckler, Smokey
  2. 2nd: Meelia Brun, Tamara
  3. 3rd: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  4. 4th: Meehan/ Davie Family, Ataahua Enchanting
Class 116: Best Local Rider (Lead Rein Pony)
  1. 1st: Ethan Chisholm, Nicholas Nickleby
  2. 2nd: Molly Heckler, Smokey

PONY CLUB SECTION

PONY CLUB SECTION

Class 117: Best Local Turned Out Pony Rider and Gear
  1. 1st: AJ Waldron, Just A Brumby
  2. 2nd: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
  3. 3rd: Casey Armstrong, Kentucky Blue
  4. 4th: Liv Small, A Patch of Trouble
Class 118: Best Turned Out Pony Rider & Gear
  1. 1st: Georgia Gillespie, Jay
  2. 2nd: Jessie Dye, Banoffee Pie
  3. 3rd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  4. 4th: AJ Waldron, Smartie
Class 119: Best Local Pony
  1. 1st: Chanel Hack, Webleybrook Lucier
  2. 2nd: AJ Waldron, Smartie
  3. 3rd: Casey Armstrong, Kentucky Blue
  4. 4th: Liv Small, A Patch of Trouble
Class 120: Best Pony Club Pony
  1. 1st: Jessie Dye, Banoffee Pie
  2. 2nd: AJ Waldron, Smartie
  3. 3rd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  4. 4th: Kendra Van Leeuwen, Showtym Image
  5. 5th: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
Class 121: Best Paced & Mannered Pony
  1. 1st: Georgia Gillespie, Jay
  2. 2nd: AJ Waldron, Smartie
  3. 3rd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  4. 4th: Kendra Van Leeuwen, Showtym Image
  5. 5th: Jessie Dye, Banoffee Pie
Class 122: Best Pony Club Rider
  1. 1st: Kendra Van Leeuwen, Showtym Image
  2. 2nd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  3. 3rd: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
  4. 3rd: Liv Small, A Patch of Trouble
Class 123: Best Local Pony Club Rider
  1. 1st: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
  2. 2nd: Liv Small, A Patch of Trouble
  3. 3rd: AJ Waldron, Smartie
  4. 4th: Casey Armstrong, Kentucky Blue
Class 124: Best Pony Club Mount
  1. 1st: Jessie Dye, Banoffee Pie
  2. 2nd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  3. 3rd: AJ Waldron, Just A Brumby
  4. 4th: Liv Small, A Patch of Trouble
  5. 5th: Tilly Prior, Shiloh
Class 125: School Pony - 2 Riders Bareback
  1. 1st: Tilly Prior, Shiloh
  2. 2nd: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
  3. 3rd: Isabelle Helm, Tallyho Tulip
  4. 4th: Kendra Van Leeuwen, Showtym Image
  5. 5th: Sam Roxburgh, Jubilee Jive

PONY CLUB SECTION

Class 126: Best Turned Out Local Hack Rider Gear
  1. 1st: Ben Tucker, Miss Lulu
  2. 2nd: Jake Henderson, Nala
  3. 3rd: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
Class 127: Best Turned Out Hack Rider Gear
  1. 1st: Charlotte Woods, StoryTime
  2. 2nd: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  3. 3rd: Ben Tucker, Miss Lulu
  4. 4th: Jake Henderson, Nala
Class 128: Local Pony Club Hack
  1. 1st: Ben Tucker, Miss Lulu
  2. 2nd: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
  3. 3rd: Jake Henderson, Nala
Class 129: Best Pony Club Hack
  1. 1st: Ben Tucker, Miss Lulu
  2. 2nd: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  3. 3rd: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
  4. 4th: Charlotte Woods, StoryTime
Class 130: Best Paced & Mannered Hack
  1. 1st: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  2. 2nd: Ben Tucker, Miss Lulu
  3. 3rd: Gracie Baker, Angel
  4. 4th: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
Class 131: Best Pony Club Rider
  1. 1st: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  2. 2nd: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
  3. 3rd: Jake Henderson, Nala
  4. 4th: Gracie Baker, Angel
Class 132: Best Local Pony Club Rider
  1. 1st: Kaylee Hallberg, Cashmeres Legend
  2. 2nd: Jake Henderson, Nala
  3. 3rd: Ben Tucker, Miss Lulu
Class 133: Best Pony Club Mount
  1. 1st: Gracie Baker, Angel
  2. 2nd: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  3. 3rd: Charlotte Woods, StoryTime

RECREATIONAL RIDER SECTION

Class 135: Best Turnout (Horse and Rider)
  1. 1st: Olivia Morrissey, Bartman
  2. 2nd: Tahlia Cooke, Durack's Dixie Chick
  3. 3rd: Shela Luckhorst, Jake
  4. 4th: Jo Roxburgh, Ebony Black
Class 136: Best Walking Mount
  1. 1st: Jo Roxburgh, Ebony Black
  2. 2nd: Mia Tudor, Highlander
  3. 3rd: Alisa McDonald, Star
  4. 4th: Kate Pirovano, Jimmy
Class 137: Best Trotting Mount
  1. 1st: Mia Tudor, Highlander
  2. 2nd: Olivia Morrissey, Bartman
  3. 3rd: Millicent Ferguson-Wilson, Royal Affair
  4. 4th: Tahlia Cooke, Durack's Dixie Chick
Class 138: Best Combination
  1. 1st: Millicent Ferguson-Wilson, Royal Affair
  2. 2nd: Olivia Morrissey, Bartman
  3. 3rd: Kate Pirovano, Jimmy
  4. 4th: Mia Tudor, Highlander
Class 139: Best Local Combination
  1. 1st: Mia Tudor, Highlander
  2. 2nd: Cat Cuthbert, Absolutely Spot On
  3. 3rd: Shela Luckhurst, Jake
  4. 4th: Marketa Hausmanova, Rum
Class 140: Best Paced and Mannered
  1. 1st: Mia Tudor, Highlander
  2. 2nd: Olivia Morrissey, Bartman
  3. 3rd: Tahlia Cooke, Durack's Dixie Chick
  4. 4th: Millicent Ferguson-Wilson, Royal Affair

DRESSAGE

Class 142: Hacks and Ponies Dressage Test; Equestrian NZ Test 1C
  1. 1st: Kyla Garmonsway, DSE Louder
  2. 2nd: Megan Edwards, Master Oddfellow
  3. 3rd: Millicent Ferguson-Wilson, Royal Affair
  4. 4th: Alisa McDonald, Star
  5. 4th: Jessica Buchanan, The Jazzman
Class 143: Dressage Test; Equestrian NZ Test 2B
  1. 1st: Josephine Watters, Deveron Magnetic
  2. 2nd: Kellie Webster, Pine Hollow Grey Girl
  3. 3rd: Sofia Hviid/Chatto Creek Gypsy, Chatto Creek Sirocco

JUMPING COMPETITIONS

JUMPING COMPETITIONS

Class 144: PRECISION WORKS Hack Max Height 90cm
  1. 1st: Tony Finch, Doby the house elf
  2. 2nd: Gillian Beel, Rilma Rose
  3. 3rd: Kyla Hallberg, Cashmere Legend
  4. 4th: Anna Duncan, TD Kingston
Class 145: MARCUS HAMILTON FARRIER Pony Max height 90cm
  1. 1st: Jessamy Wales, Kuriheka Denlesh
  2. 2nd: Caitlyn Henderson, Copper Joe
  3. 3rd: Billie Willson, Wembleybrook Quest
  4. 4th: Madison Harrex, Qwonsio
Class 146: CIVIL CONSTRUCTION Hack Max height 100cm
  1. 1st: Toni Finch, Doby the house elf
  2. 2nd: Kelly Gerken, Peacetrain
  3. 3rd: Lydia Beales, Koru Kiwi
  4. 4th: Jessica Hore, Beaumont Birdie
Class 147: JENNIFER KROON MEMORIAL Pony Max Height 100cm
  1. 1st: Jessamy Wales, Kuriheka Denlesh
  2. 2nd: Madison Harrex, Qwonsio
  3. 3rd: Meehan/ Davie, Galaxy Bonfire
  4. 4th: Amber Jarvis, Thornwood Infinity
Class 148: AHIPARA LUXURY TRAVEL Hack Max height 110cm
  1. 1st: Jessica Hore, Beaumont Birdie
  2. 2nd: Lucy Harrex, Damontez Jewel
  3. 3rd: Kelly Gerken, Peacetrain
  4. 4th: Nadia Lyders, Mr Kingsman

JUMPING COMPETITIONS

Class 149: BREEN CONSTRUCTION Pony Max Height 50cm
  1. 1st: Jessie Dye, Banoffee Pie
  2. 2nd: Sophie Fountain, Tres Bien
  3. 3rd: Bella Fountain, Mary Poppins
  4. 4th: Kate Woods, Tucker Tuxedo
Class 150: ASPIRING HELICOPTERS Pony Max Height 65cm
  1. 1st: Bella Edwards, Rainbow Dash
  2. 2nd: Sophie Fountain, Tres Bien
  3. 3rd: Sophie Fountain, Havenhill Musics Magic
  4. 4th: Josie O'Neil, Brackenleigh Requin
Class 151: SAMUEL FENCING Hack Max height 65cm
  1. 1st: Rachel Wallace, Hand of god
  2. 2nd: Alisa McDonald, Star
  3. 3rd: Abbey Ragg, Vera's Stardust
  4. 4th: Mia Tudor, Highlander
Class 152: CENTRAL UPHOLESTRY AND EQUESTRIAN Hack Max Height 80cm
  1. 1st: Jasmine Edwards, Lil Ginge
  2. 2nd: Olivia Morrissey, Bartman
  3. 3rd: Sofia Hviid, Paintball
  4. 4th: Ava Plimmer, RV first class
Class 153: MARK REID CONTRACTING Pony Max height 80cm
  1. 1st: Billie Willson, Wembleybrook Enchanting
  2. 2nd: Heidi Kendrick, Flying with Style
  3. 3rd: AJ Waldron, Just A Brumby
  4. 4th: Kendra Van Leeuwen, Showtym Image

JUMPING COMPETITIONS

Class 154: MUDDY CREEK CAFE CENTRAL OTAGO Qualified Hunter Hack
  1. 1st: Gillian Beel, Rilma Rose
  2. 2nd: Joanna Huddleston, Dances With Wolves
  3. 3rd: Charmaine Michelle, Short Stuff
Class 156: HAWKDUN STATION Pony Hunter (Novice 0-3 wins)
  1. 1st: Jessica Hore, She's a Cracker
  2. 2nd: Meehan/ Davie, Galaxy Bonfire
  3. 3rd: Ruby Hore, Diego
  4. 4th: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
Class 157: PGG WRIGHTSON Open Pony Hunter (2 Rounds)
  1. 1st: Georgia Graham, Perfectly Painted I
  2. 2nd: Jessamy Wales, Kuriheka Denlesh
  3. 3rd: Billie Willson, Wembleybrook Quest
  4. 4th: Meehan/ Davie, Galaxy Bonfire
Class 158: CHATTO CREEK GYPSY COBS Pony Hunter (Local)
  1. 1st: Chanel Hack, Wembleybrook Luchair
  2. 2nd: Liv Armstrong, Good Golly Miss Lolly
Class 159: SPRINGVALE EQUINE Hack Hunter (Novice 0-3 Wins)
  1. 1st: Sofia Hviid, Paintball
  2. 2nd: Jessica Hore, Beaumont Birdie
  3. 3rd: Anna Duncan, TD Kingston
  4. 4th: Kia Wales, Pearl Jam
Class 160: LAKE CONTRACTING LTD Open Hack Hunter (2 Rounds)
  1. 1st: Lucy Harrex, Damontez Jewel
  2. 2nd: Gillian Beel, Rilma Rose
  3. 3rd: Mandy Cooper, Just Ted
  4. 4th: Nadia Lyders, Mr Kingsman
Class 161: Best Wire Jumper Sponsored by LAKE CONTRACTING LTD
  1. 1st: Romy Wales, Beaumont Bellbird
  2. 2nd: Leanne Johnston, Boomerang
  3. 3rd: Mandy Cooper, Just Ted
  4. 4th: Gillian Beel, Rilma Rose
Class 162: PITCHES Hack Hunter (Local)
  1. 1st: Lucy Harrex, Damontez Jewel
  2. 2nd: Nicky Cooper, Reciprocal
  3. 3rd: Sofia Hviid, Paintball
  4. 4th: Courtney Lake, Hayboi